Традиционните методи за определяне на размера на рамката, като измерване на седалковата тръба или S, M, L, XL, може да не са достатъчни поради различните геометрии и дизайни на съвременните велосипеди.
Разбира се докато при покупката на нов велосипед в някои сайтове има информация за размерите, не така стоят нещата при употребяваните, където често срещано е да има разлики между написано и реално. Една причина е не знание, другата е по-бърза продажба, но като цяло липсва най-важната информация за размера, която всеки сам трябва да намери. (Друг е въпроса, колко от търговците на употребявани, а и на нови велосипеди знаят параметрите на рамките на велосипедите си.)
Тази публикация ще ви спести голяма част от обиколките в търсене на подходящият по размер велосипед. В нея ще обясня двата основни параметъра в геометрията на велосипедната рамка, които помагат да се определи размерът и формата на рамката спрямо тялото на колоездача – Stack и Reach. Те определят вертикалното и хоризонталното положение на кормилото спрямо долната конзола и са основни ориентири при избора на правилния размер рамка и настройката на велосипеда, за да се осигури оптимален комфорт, ефективност и контрол при каране.
Stack е вертикалното разстояние от центъра на средното движение до върха на челната тръба на рамката. Измерва се като се начертае вертикална линия от центъра на долната конзола нагоре. След това се чертае хоризонтална линия от върха на челната тръба до пресичането й с вертикалната линия. Разстоянието по вертикалната линия между средната конзола и пресечната точка се нарича Stack.
Stack показва колко високо е кормилото спрямо средното движение. Височината на стойката влияе върху удобството и стабилността на каране. По-висок stack позволява по-изправена и комфортна позиция на тялото, която е подходяща за туристически велосипеди и планинско каране, където комфортът и контрола са приоритет. Нисък stack води до по-ниско разположение на кормилото, което позволява по-спортистка и аеродинамична позиция, често предпочитана при шосейни велосипеди за по-бързо каране.
Reach е хоризонталното разстояние от центъра на долната конзола до върха на челната тръба на рамката. Измерва се като се начертае хоризонтална линия от центъра на долната конзола напред. След това се чертае вертикална линия от върха на челната тръба надолу до пресичането с хоризонталната линия. Разстоянието по хоризонталната линия между долната конзола и пресечната точка се нарича Reach.
Reach показва колко далеч напред е кормилото спрямо долната конзола. Обхватът(reach) влияе на разположението на тялото на велосипедиста над рамката и на стила на каране. По-дълъг обхват води до по-издължена и аеродинамична позиция, което е подходящо за състезателно и агресивно каране. По-късият обхват, от друга страна, позволява по-изправена позиция, осигурявайки повече комфорт и контрол, особено при каране на дълги разстояния или при градско и планинско каране.
Правилният баланс между Stack и Reach позволява на колоездача да поддържа ефективна позиция при педалиране, добра аеродинамика и комфорт при дълги карания.
За да използваме правилно тези параметри, първо трябва да направим измервания на тялото си.
Ето как да измерим тялото си.
1. Вътрешна дължина на крака или разстоянието от пода до слабините ни.
Заставаме боси с леко раздалечени крака (около 15-20 см) и използваме книга или твърда повърхност, която да притиснем леко към слабините, за да симулираме положението на седалката на велосипеда. След това измерваме разстоянието от пода до върха на книгата.
!!! Това измерване е основно за определяне на височината на рамката и разстоянието до седалката, така че да можем да въртим педалите удобно, без да се чувстваме прегърбени или твърде раздалечени от педалите.
2. Ръст (Ръста няма да описвам как се измерва, защото е ясно : ) )
3. Дължина на ръцете (Reach) или разстоянието от рамото до върха на пръстите.
Заставаме изправени и изпъваме ръката си встрани, успоредно на пода. Измерваме разстоянието от костта на рамото (акромиона) до върха на средния пръст.
!!! Това измерване включва цялата дължина на ръката и помага при определяне на общия обхват (reach) и настройката на кормилото, така че да бъде удобно и достъпно, когато сме в естествена позиция за каране.
3.1 Разстояние от рамото до китката
Измерва се по същият начин като дължината на ръката, но само до китката.
!!! Това измерване се използва за по-прецизно изчисляване на reach, тъй като при някои дисциплини (например при шосейни велосипеди) се търси стойка, при която китките са основната контактна точка, осигуряваща стабилност и комфорт.
4. Дължина на торса или разстоянието от основата на врата до слабините.
Това измерване помага за определяне на подходящата дължина на рамката и кормилото, за да избегнете прекомерно навеждане или неудобно прегърбване.
5. Ширина на раменете или разстоянието между външните краища на раменете.
Това измерване е от значение при избора на ширина на кормилото – по-широкото кормило осигурява по-добър контрол и баланс при планинско каране, докато по-тясното кормило е подходящо за аеродинамична позиция при шосейни велосипеди.
!!! Често срещам хора, които страдат от болки в китките при по продължително каране. Болките са свързани с не подходяща дължина кормило или не правилно такова. При широки кормила (над 700 мм), ръцете се разполагат по-далеч от тялото, което може да доведе до напрежение в китките. Ъгълът от 16° помага да се компенсира тази ширина и да се осигури по-удобна и неутрална позиция на ръцете, минимизирайки риска от умора и дискомфорт.
И накрая, как да използваме параметрите Stack и Reach при изборa на велосипед?
Знаем параметрите на тялото си, решили сме коя е предпочитаната позиция на каране - дали ще е състезателна/аеродинамична, с по-нисък Stack и по-голям Reach или комфортна/туристическа, с по-висок Stack и по-малък Reach, и преминаваме към разглеждането на класа велосипед, който искаме и сравняваме параметрите му с други подобни.
Знанието на размерите на тялото ни, предпочитаната позиция за каране и как да използваме Stack и Reach параметрите при избора на велосипед, ще ни спестят голяма част от обикалянето за тестване, покупката на 2-3 велосипеда, но и най-важното, ще постигнем ефективна позиция при педалиране, добра аеродинамика, по-голям комфорт и разбира се по-голямо удоволствие от карането на велосипед.