Cube Reaction TM мога да го определя като първата стъпка към високият потребителски клас на немската марка.
Определено са се постарали малко повече при изработката и оборудването му и това си проличава още щом го погледнах за първи път.
Трасмисия 1х 12 Орел с предавателни коефициенти 0.68 и 3.4 и отношение 500% е всичко от което се нуждае един любител в планината. 1х си е най-простата и ефективна система, но без да очакваме от нея спортни постижения. Стъпките при Орел системата са по-„дървени“ или поне за мен, спрямо примерно тези на Shimano, защото скоковете са с различни стъпки и определено се губи част от ритъма, но пък за туристическо-любителски велосипед, какъвто е Reaction са супер.
Избраният за конфигурацията амортисьор X-Fusion определено е доста по-добър от много други базови, но трябва да си поиграем с настройки за да подобрим работата му.
Универсалната, отрицателна пружина, която се използва за да омекоти началният ход, т.е. да противодейства на положителната, трудно се настройва. Ако примерно съм по-тежък и заради това упражнявам по-голям натиск върху положителната - въздушна пружина, отрицателната не отчита това и съответно вилката се усеща твърда в началото на хода си. От друга страна ако пък съм лек, то ще използвам въздушното налягане много по-малко и отрицателната може да превъзхожда положителната пружина, което ще доведе до потъване на вилката в хода й без почти никакво тегло върху велосипеда. Настройката на подобен амортисьор винаги е някакъв компромис между твърде мек ход в средата и твърде твърд в началото.
Примерно аз тежа 80 кг. и за да постигна прилично провисване намалих налягането във въздушната камера с около 20 % от препоръчителното, защото при настройки на препоръчителното вилката бе доста твърда. Определено човек може да си поиграе и да постигне прилично представяне на този тип вилки, но винаги няма да е идеалното и ще трябва да направи някакъв компромис.
Разбира се за да направиш каквато и да е разлика при работата на едно или друго окачване, трябва да имаш достатъчно натрупан опит, иначе въобще не би забелязал и усетил някаква особена разлика. Всъщност като се сетя и аз не правих никаква разлика, докато не навъртях първите си 3-4000 км. по планински терен изпробвайки няколко различни класове окачвания..
Използването на X-fusion при оборудването на Reaction e добър избор за каране по туристически и планински пътеки без сериозни препятствия по тях.
Набързо ще съкратя останалото описание, че пак ще ме обвините, че съм се олял с текста : )
Не мога обаче да пропусна спирачната система, която е изградена от немската Magura. Любовта към Magura почна още от HS11, след това HS33. На планинския и трекинг сложих MT4 и все още смятам, че са едни от най добрите за този си клас, а планинеца ми е оборудван с четирибуталните MT8. Cube Reaction е оборудван с Magura Thirty.
Четирибутален спирачен апарат отпред и двубутален отзад. Въпреки, че Magura Thirty е от базово клас помпите, лостчетата, апаратите й и са подобни на тези от по-високите класове с изключение на използвани материали и някой технологични подобрения при настройките. Все пак осигуряват достатъчна спирачна мощност при всякакви условия, особено допълнени от 203 мм. ротори.
Чудесата на Reaction не свършват, защото са го оборудвали и с регулируемо амортисьорно колче. Чудесен аксесоар за планинско каране.
Агресия ли виждат очите ми? Май да...
Гумите Maxxis DHR II определено не мога да нарека любителски, а може би е едни от най-добрите планински гуми. Тежат майка си и баща си, но ако човек е решил да експериментира във всякакви условия и пътеки мога със сигурност да кажа, че може напълно да разчита на тях.
Като събера всичко изписано до тук спокойно мога да кача, че Cube Reaction определено е добре оборудван велосипед, с който може всеки от нас да експериментира различни планински трасета и да знае, че има една доста добра машина между краката си.